Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

AnasayfaAnasayfa  PortalliPortalli  GaleriGaleri  AramaArama  Latest imagesLatest images  Kayıt OlKayıt Ol  Giriş yap  

---kısa film saçmalığı---ümit KARA

3 posters
YazarMesaj
modernzero
gri
gri
modernzero

Erkek

---kısa film saçmalığı---ümit KARA Empty
MesajKonu: ---kısa film saçmalığı---ümit KARA   ---kısa film saçmalığı---ümit KARA Icon_minitimePaz Mart 04, 2007 10:32 am

Türkiye'de ve genel olarak Avrupa’da,
bence yanlış bir kanı olan ve aynı reklam filmleri gibi artık bir format haline gelen
kısa filmlerin; mutlaka bir espri yada 'mesaj kaygısı' tavrını barındırma durumu;
Bana göre,
her şeyi yanlış bir yöne doğru hızla sürüklemektedir.

kısa filmin,
artık taşimaya başladığı bu kimlikle ilgili olarak,
kimsenin rahatsız olmaması ve giderek bu durumun iyice yerleşmesi,
filmin; metrajından değil de formatından kaynaklanan bir isimlendirilme durumu olduğunu -veya haline geldiğini- şüphesiz ortaya koymaktadır.

Bununla yüzleştikten sonra,
bu formatın sanatı aşağılayan tavrını tamamı ile reddetmekte olduğum için
artık sadece süre bazında şu an için çektigim filmlerin kısa olması dışında,
Bahsetmekte olduğum dayatılan kısa film sınıfına girmediğini düşünmekteyim..

Bu konu ne kadar önemlidir..

anı anlatan, durumu, geçmişi veya geleceği düşünmeden yansıtan,daha içsel anlatımlar ortaya koyan filmlerin, “gülelim yada şaşiralım daha sonra hayatımıza devam edelim” zihniyetindeki
Herkesi tatmin edebilecek kolay yutulur ve hazmedilir olanlardan
daha az saygı görmesi acaba normal bir durum mudur?

ilgi çekici, rahat anlaşilır bir imaj ile insanlara kendini kabul ettirme çabalari içindeki ucuz anlatımların, sürekli yinelenmesi,
ve kısa süre içerisine mutlaka bir son yerleştirilmesi halinin,
filmlerde beklenen şey e dönüşmesi doğru mudur?

insanlara;
“Sizde çekebilirsiniz,
herkesin anlatacak bir hikayesi vardır,
çekin gönderin!!”

şeklinde ki
sanatı görmezden gelen
Popüler mesajların,
artık neredeyse her festivalde verilmeye başlanmış olması yozlaşmanın hangi boyutta olduğunu belki de açıkça göstermektedir.

Verilmekte olan bu sığ kültür ile üretilenler, her zaman olduğu gibi başarısız birer girişimden öteye geçemeyeceklerdir.
şu an genel anlamda Türk Sineması nda olduğu gibi..

Çünkü his;
kuralları olan bir şey değildir...

Sıradan İnsanlar sanatla uğraşmaları sağlanarak zorla evcilleştirilemezler.

Ümit KARA
http://www.absolutearts.com/portfolios/u/umitk
LiMaN
Administrator
Administrator
LiMaN

MesajKonu: Geri: ---kısa film saçmalığı---ümit KARA   ---kısa film saçmalığı---ümit KARA Icon_minitimePtsi Mart 05, 2007 4:06 am

zaten bu yüzden youtube görüntü çöplüğüne dönmüş durumda.. ama hakkını yememek lazım çok sağlam çalışmalar da var. O halde ne yapalım Bu başlık altında linkler atarak keyifli ve hakkını veren kısa filmleri de burada paylaşıp tartışalım ne dersiniz?
HERKESE KOLAY GELSİN cheers

VASKO BU FİLMİ DİJİTAL SANATA ATMIŞTI BEN BURADA DA OLSUN İSTEDİM, O HALDE BU BAŞLIK ATTINDA TOPLAYALIM BAKALIM VEEEE TARTIŞALIM

https://www.youtube.com/watch?v=AJzU3NjDikY
https://liman.yetkin-forum.com
flyingcoffin
Moderator
Moderator
flyingcoffin

Erkek

MesajKonu: Sanat düşmanlığımı yoksa ticari kaygı mı?!!!!!!   ---kısa film saçmalığı---ümit KARA Icon_minitimePaz Mart 11, 2007 11:02 am

Öncelikle arkadaşımızın yazdığı yazıyı ibretle okudum ve gerçekten şaşırdım.

ve hatta yazıyı acaba yanlış anladım mı diye tekrar tekrar okuyarak büyük bir yanılgı gördüm.

üzüldüm doğrusu...

Ama doğru değil mi ülkemizde sinemaya meraklı bütün gençliğe devlet veya özel girişim tarafından uzun metraj fırsatları yaratıldığı için kısa film çekmek ne kadar manasız ve bi o kadar da sanat dışı...

kısa film sinema için bir mihenk taşıdır...

ancak kapitalist sistemin esiri olan bu endüstri de sanatçıları önce kısa film çekmek sonrasında uzun metraja yönelmek zorunda bırakmıştır...

bu bağlamda düşünülünce nasıl kısa filmin bir sanat olarak değerlendirilmemesi gerçekten de üzücüdür..

bir başka konu ise insanların sanat anlayışlarını değerlendirmek otoriteler de dahil olmak üzere kimseye düşmez...

sadece bu yüzden oskara sürekli karşı çıkmış ve insanların sanat anlayışını ticari ve politik kaygılarla değerlendirmenin imkansız hatta çok ukalaca olduğunu savundum...

bu konuda daha detaylı konuşmak isterdim aslında ama şu anda imkan zaman mekan uygun değil...

sağlıcakla kalın.

İbrahim Tecimen

---kısa film saçmalığı---ümit KARA
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» Ankara film festivali
» Kurumsal Film festivali
» En uzun film sahneleri