Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

AnasayfaAnasayfa  PortalliPortalli  GaleriGaleri  AramaArama  Latest imagesLatest images  Kayıt OlKayıt Ol  Giriş yap  

KIRMIZI İBİKLİ KÜÇÜK HOROZ

5 posters
YazarMesaj
LiMaN
Administrator
Administrator
LiMaN

KIRMIZI İBİKLİ KÜÇÜK HOROZ Empty
MesajKonu: KIRMIZI İBİKLİ KÜÇÜK HOROZ   KIRMIZI İBİKLİ KÜÇÜK HOROZ Icon_minitimeSalı Şub. 20, 2007 9:45 am

Zamanın birinde bir çiftlikte kırmızı ibikli küçük bir horoz yaşarmış. Horoz kendi yiyeceğini kendisi bulur ve bu güzel çiftlikte çok mutlu bir hayat yaşarmış. Bir gün buğday taneleri bulmuş ve bunları ekerek daha çok yiyecek elde edeceğini düşünmüş. Ancak nasıl ekeceğini

bilmediği için arkadaşlarından yardım istemiş:

"- Bu buğday tanelerini ekmek için kim bana yardım edecek ?"

Ördek cevaplamış:

"- Ben yardım edemem, ancak istersen sana kahve tohumu satabilirim.

Buğday yerine kahve ekersen, çok para kazanır ve istediğin kadar buğday alırsın."

Domuz oradan seslenmiş:

"- Ben de yardım edemem, ancak kahve ekersen ürünlerini ben satın alırım."

Fare hemen atlamış:

"- Ben buğday ekiminden anlamam ancak kahve ekmek için gereken parayı sana borç verebilirim, sonra ödersin."

Ticaretten ve tarımdan anlamayan kırmızı ibikli şirin horoz, bu sözler sonrasında kahve ekmeye karar vermiş ve buğdaydan vazgeçmiş. Ancak kahve nasıl ekilir bilmediğinden yine yardım istemiş: "- Kahve ekmek için kim bana yardım edecek?"

Ördek:

"- Ben yardım edemem, ancak kahvenin çabuk büyümesi için gereken gübreyi sana satabilirim" demiş.

Domuz:

"- Ben kahve yetiştirmekten anlamam ancak kahveleri zararlı böceklerden korumak için ilaca ihtiyacın var, istersen sana satarım" demiş.

Fare de:

"- Gübre ve ilaç için gereken parayı istersen sana borç olarak veririm " demiş.

Sonunda kırmızı ibikli horoz çalışmaya başlamış, çalışmıııııış çalışmış. Kahve yetiştirmek buğday yetiştirmekten daha zormuş ve daha çok gübre ve ilaç gerekiyormuş. Ama horozumuz sonunda çok zengin olacağını hayal ederek sabretmiş. Ve sonunda hasat zamanı gelmiş ve gerçekten de horoz çok miktarda ürün elde etmiş, kendisine yol gösteren arkadaşlarına seslenmiş:

"- Kahveleri satmama kim yardım edecek?"

Ördek:

"- Ben yardım edemem, ancak kahveleri işlemek ve paketlemek için benim fabrikama getirmelisin."

Domuz:

"- Ben de yardım edemem, zaten her önüne gelen kahve ektiği için kahve fiyatları çok düştü, senin kahven beş para etmez."

Fare:

"- Ben bu işlerden anlamam, ayrıca artık sana verdiğim borçları ödemen lazım."

Sonunda kırmızı ibikli küçük horoz gerçeğin farkına varmış ve buğday yerine kahve ekmenin büyük bir hata olduğunu anlamış, çünkü borç içinde imiş ve yiyecek tek bir lokması yokmuş. Açlıktan ölmemek için yine yardım istemiş:

"- Yiyecek bir kaç lokma bulmama kim yardım edecek?"

Ördek:

- Ben yardım edemem, senin hiç paran yok."

Domuz:

"- Ben de yardım edemem, zaten herkes kahve ektiği için buğday eken de kalmadı, yiyecek yok."

Fare:

"- Ben yiyecek bulamam. Ancak bana borçlarını ödemediğin için para yerine senin tarlanı almak zorundayım, iyi bir horoz olursan, belki senin o tarlada boğaz tokluğuna çalışıp, benim için buğday yetiştirmene izin verebilirim.

Şimdilerde bizim kırmızı ibikli küçük horozumuz, artık farenin olan eski tarlasında buğday yetiştiriyor ve karnını doyurmaya çalışıyor.
https://liman.yetkin-forum.com
crybaby
Moderator
Moderator
crybaby

Kadın

MesajKonu: Geri: KIRMIZI İBİKLİ KÜÇÜK HOROZ   KIRMIZI İBİKLİ KÜÇÜK HOROZ Icon_minitimeSalı Şub. 20, 2007 5:32 pm

Anam bunların hepsi kayseriliymiş heral hihi Smile
http://www.blogcu.com/crybaby
astralcat
Moderator
Moderator
astralcat

Kadın

MesajKonu: Geri: KIRMIZI İBİKLİ KÜÇÜK HOROZ   KIRMIZI İBİKLİ KÜÇÜK HOROZ Icon_minitimeSalı Şub. 20, 2007 5:49 pm

ben de kayseriliyim Very Happy ama böyle şeyler yapmıyorum. Wink Sanırım bu öykünün ana teması kendi bildiğin-inandığın yolda gitmezsen akıl veren çok olur ama sonuca ulaşamazsın.. Eee ne demişler eşşek olursan semer vuran çok olur rendeer
http://my.opera.com/astralcat/blog/
LiMaN
Administrator
Administrator
LiMaN

MesajKonu: Geri: KIRMIZI İBİKLİ KÜÇÜK HOROZ   KIRMIZI İBİKLİ KÜÇÜK HOROZ Icon_minitimePerş. Mart 01, 2007 4:29 pm

Hayata dair keyifli bir öykü dikkatli olmakta yarar var. Bence yapılacak her ne olursa olsun önce sağlam bir bilgi gerektirmekte.. Ama kaynağı doğru yerde bulmak gerekiyor, yoksa astralcat ın dediği gibi SEMER VURAN ÇOK OLUR Very Happy
DONANIM ŞART cheers bazı şeyler de zavallı horozun başına gelenler gibi yaşayarak öğreniliyor ne yazık ki Sad başlıkta da belirtildiği gibi KÜÇÜK HOROZ eeeee böyle böyle büyümüyormuyuz Question
https://liman.yetkin-forum.com
astralcat
Moderator
Moderator
astralcat

Kadın

MesajKonu: Geri: KIRMIZI İBİKLİ KÜÇÜK HOROZ   KIRMIZI İBİKLİ KÜÇÜK HOROZ Icon_minitimePerş. Mart 01, 2007 4:56 pm

büyümek çok kötü bişey Crying or Very sad büyüdüm derken bi bakıyorsun ki eskimişsin- büyümemişsin
http://my.opera.com/astralcat/blog/
septo
gri
gri
septo

MesajKonu: Geri: KIRMIZI İBİKLİ KÜÇÜK HOROZ   KIRMIZI İBİKLİ KÜÇÜK HOROZ Icon_minitimePaz Mayıs 20, 2007 1:42 pm

bu öykü bizi mi anlatıyodur nedir hani imf filan
gezgin
göşkuşağı (onursal üye)
göşkuşağı (onursal üye)
gezgin

MesajKonu: Geri: KIRMIZI İBİKLİ KÜÇÜK HOROZ   KIRMIZI İBİKLİ KÜÇÜK HOROZ Icon_minitimeCuma Tem. 27, 2007 5:43 am

süperrrr bir öykü hele kredi kartlarından millet kafayı yemişken, öyle yerinde ki..

1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-