Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

AnasayfaAnasayfa  PortalliPortalli  GaleriGaleri  AramaArama  Latest imagesLatest images  Kayıt OlKayıt Ol  Giriş yap  

Dünya'yı Kurtaran Adam

2 posters
YazarMesaj
vasko
Moderator
Moderator
vasko

Erkek

Dünya'yı Kurtaran Adam Empty
MesajKonu: Dünya'yı Kurtaran Adam   Dünya'yı Kurtaran Adam Icon_minitimeSalı Şub. 06, 2007 11:21 pm

Yeşilçam'ın en kült en uçuk filmlerinden biri olan Dünyayı Kurtaran Adam, Çetin İnanç'ı dünya çapında üne kavuşturmuş fantastik bir eserdir. Ancak bu ün filmin hedefinden sapmasından kaynaklanan, ironik bir durumdur.

Yönetmen ve oyuncular bilim-kurgu/korku türü bir film yapmak için yola çıkmış ancak kurgu, teknik yetersizlikler ve Cüneyt Arkın fenomeni filmi Absürd sinemanın ilgi çekici bir başyapıtı haline getirmiştir.

Very Happy

aslan be
öff be

En son tarafından Salı Tem. 24, 2007 6:44 pm tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi
vasko
Moderator
Moderator
vasko

Erkek

MesajKonu: Geri: Dünya'yı Kurtaran Adam   Dünya'yı Kurtaran Adam Icon_minitimeSalı Şub. 06, 2007 11:23 pm

Dünya'yı Kurtaran Adam 120229028_0b8b5cff79_o

insanoglunun ilk uzaya acilip aya gitmesiyle uzay cagi baslar. uzay cagi dunyalilar icin bir ilerleme cagidir. binlerce yil boyle yasamislardir. uzay cagi gecmis, zaman ve yasam galaksi cagina ulasmisti. yuzbinlerce yil geride kalmis, dunya ve gezegenler sistemi uzayda galaksi sistemine donusmustu. medeniyetler, tarihler geride kalmis, insanlar ilk caglardaki gibi basit yasamla yetinmeye baslamislardi. ve butun gucleriyle olumsuzlugu bulmak, devamli yasami saglamak icin amansiz bir calisma ve mucadeleye girmislerdi. bu cagda dunya milletleri, medeniyetleri; irklari, dinleri ayri devletler halinden cikip tek bir varlik haline geldiler. tek bir dunyali yasayislari ve kavimleri galaksi caginin dunya insanlarini meydana getiriyordu. dunya cilgin bir nukleer silahlanmanin sonucu olarak yok olma tehlikesiyle karsi karsiya gelmisti. dunya bu gibi tehlikeleri bir kac kez gecirmis, hic bir kuvvet dunyayi yokedememis, fakat dunya bazi zamanlarda parcalara ayrilmis, dunyadan kopan parcalar uzayda meteor taslari haline gelmisti. bazi gezegenlerde hayat devam etmekte, yasam surmekteydi ama nukleer savas cok hizlanmisti. hukmetmek, daha guclu olmak icin o guzel mutlu dunya delice parcalanirken birden gizli ve cok guclu bir dusmanla karsi karsiya kaldi. 5 milyar yil once isin ve enerjiden madde haline gelen dunyamiz galaksi caginda laser isinlarinin etkisiyle toz bulutlari haline gelip parcalanmaktadir. bu dusman kimdi hangi galaksideydi. butun dunyalilar bu tehlikeye karsi tek bir silah kullandilar. insan beyin gucu ve iradesiyle birlestirilmis bir tabakayla karsi koymaya basladilar. insan beyin molekullerinin sikistirilmasiyla olusturulan bir tabaka dunyayi koruyordu. dunya her saldiri karsisinda toz bulutu haline gelmekte onundeki koruyucu kalkanin arkasina siginmaktaydi. bu kalkani delecek tek guc insan beyni ve iradesi ile yaratilacak bir silahti ama gercekte galakside bulunan dunya dusmanlari silahlari ne kadar guclu olursa olsun beyinleri yoktu. dunya ve insanin degeri sonsuzlukta en buyuk silahti. dunyalilar bu bilinmeyen dusmani aramaya basladilar ama ne yazik ki gonderilen hic bir savasci geri donmedi. dunyalilar toplandilar, kavimler biraraya gelip care aradilar, tek care dusmani bulup savasmakti. en guclu, en buyuk iki turk savascisi ve diger dunyalilar uzaya acilip bilinmeyen dusmana savas ilan ettiler. bazi dunyalilar bu savasa katilmadilar. fakat hayal guclerini gercek ve mantikla birlestiren her insan bu savasa katilip kazanmak azmindeydi.

Dünya'yı Kurtaran Adam Dka5
shirbaz: dünyayı en zayıf anında yakaladık ve artık ele geçirmemiz çok kolay! yalnız hala dayanıyorlar bunu anlamıyorum. anladığım, insan beyninin gücü bu! eğer bir insan beyni ele geçirirsem dünyayı elde edebilirim. dünyaya hücum etme zamanı geldi. savaş gemileri saldırı emrimi bekleyin!
Dünya'yı Kurtaran Adam Dka6
*yükseliyorum.
cüneyt: merkeze duyuru: yükseliyorum.
aytekin: ben de yükseliyorum murat.
Dünya'yı Kurtaran Adam Dka7
inişe geçiyorum
cüneyt: dikkatli ol yaklaşıyorlar.
aytekin: inişe geçiyorum.
sihirbaz: dünyayı koruyan o tabakayı delmeliyiz. dünyayı yok edin!
sihirbaz: dünyalılar sanki sihir kullanıyor.
cüneyt: bitmiyorlar bir türlü. kalabalık geliyorlar, üstlerine gidelim!
Dünya'yı Kurtaran Adam Dka3
cüneyt: bize bu yaraşır! uzay hızını aşmalıyız, gelenleri karşılamaya hazır ol!
aytekin: bu gelenler çok suratsız, mini etekli bir kaç kız gelse iyi olurdu.
Dünya'yı Kurtaran Adam Dka4
sihirbaz: onlar, beyinlerini bir enerji gibi kullanmasını öğrenmişler. eğer bir insan beyni ele geçirirsem, dünyayı da ele geçiririm.
Dünya'yı Kurtaran Adam Dka9
cüneyt: *bilinmeyen bir güç bizi kendine çekiyor! bilemiyorum bu gücün ne olduğunu! çok tehlikeli bir durumdayız, dikkatli olmamız lazım!
sihirbaz: *sana ulaşamamak, kaybetmek değildir dünya...
Dünya'yı Kurtaran Adam Dka11
cüneyt: tayfun 2 cevap ver! tayfun 2!

Dünya'yı Kurtaran Adam Dka10
cüneyt: neredeyiz biz?
aytekin: bilmiyorum.
cüneyt: nerede olduğumuzu mutlak öğrenmemiz gerek yoksa burda açlık ve susuzluktan ölürüz.
Dünya'yı Kurtaran Adam Dka12
aytekin: ölü gibi yorgunum, biraz dinlenelim.
cüneyt: onların da istedikleri bu, yere düştük mü, işimiz tamam.
Dünya'yı Kurtaran Adam Dka13
aytekin: korktuğumu söylersem beni ayıplar mısın?
cüneyt: *kork, ama belli etme.
ayetkin: neden?
cüneyt: belki de yalnız kadınların yaşadığı gezegene düştük. hangimiz daha cesuruz diye bizi deniyor olabilirler.
aytekin: öyleyse ben önden gidiyorum.
cüneyt: yalnız, göğsünü şişirmeyi unutma.
Dünya'yı Kurtaran Adam Dka14
anlatıcı:- "burada bütün medeniyetlerin, çağların, milletlerin, belgelerini gördüler. demek ki önüne geçilemez bir güç ve düşmanla, milyonlarca yıl önce onlar da karşılaşmışlardı. ama son ne olmuştu?"
Dünya'yı Kurtaran Adam Dka15
aytekin: büyük bir savaştı. bir patlama ve sonrasını hatırlamıyorum. nasıl düştük buraya? gemimiz, silahımız hiçbir şeyimiz kalmadı.
cüneyt: buraya düşmedik, düşürdüler! bizi gizli bir kuvvet çekiyor kendine dedim sana. evet, işte geldik. ama sonumuz meçhul.
Dünya'yı Kurtaran Adam Dka16
anlatıcı:- "onların kötülüğün ve ölümün işareti olarak çizdikleri bu resimler, günümüzün nükleer silahlarına çok benziyordu. onlar, o en gelişmiş atom çağını yaşadılar. belki de bir atom savaşıyla yok oldular. acaba şimdi de bu nükleer savaşla dünya gene mi yok olacaktı?

Dünya'yı Kurtaran Adam Dka17
aytekin: söylediklerin doğru olabilir mi?
cüneyt: ne?
aytekin: yalnız kadınların olduğu bir gezegen ha?
cüneyt: neden olmasın?
aytekin: eee bir de müziğimiz ve bir şişe şampanyamız olsaydı...
cüneyt: o hiç bir kadının dayanamadığı meşhur ıslığına başla bakalım.
Dünya'yı Kurtaran Adam Dka19
cüneyt: ıslığı yanlış çaldın.
aytekin: niye?
cüneyt: kadın yerine iskeletler geldi.
Dünya'yı Kurtaran Adam Dka21
Dünya'yı Kurtaran Adam Dka22
Dünya'yı Kurtaran Adam Dka25
Dünya'yı Kurtaran Adam Dka23
yaratık: bööööaaaaaaağ
Dünya'yı Kurtaran Adam Dka29
aytekin: bunlar da kim?
cüneyt: dünyadaki sevgililerin değil herhalde.
Dünya'yı Kurtaran Adam Dka28
aytekin: galiba yakalandık.
cüneyt: çok zekisin. zekana hayranım.

Dünya'yı Kurtaran Adam Dka30
robot: kazanırsanız hayatınız bağışlanır. bu-bir-ölüm oyunudur. kaybedenler, siz öldükçe, efendimiz memnun olur. kanlarınız sevinç ve gençlik getirir efendimize. dövüşe hazır olun!
Dünya'yı Kurtaran Adam Dka31
cüneyt: galiba bir sirke geldik.
aytekin: kötü bir rüya görüyorum. uyanmak istiyorum.
cüneyt: korkarım bizi, ninnisiz, sonsuza kadar uyutacakları bir yere götürüyorlar.
Dünya'yı Kurtaran Adam Dka32
sihirbaz: güçsüzler ölüyor. galEksi çağı benim ölümsüzlük çağımdır.
Dünya'yı Kurtaran Adam Dka33
çocuk: beeeeeeeaaaaaaaaaaaa!
Dünya'yı Kurtaran Adam Dka34
cüneyt: daha ne bekliyoruz?
aytekin: ne istiyorsan yapalım.
cüneyt: haksızlığa karşı savaş!
Dünya'yı Kurtaran Adam Dka36
robot: alfa, beta, ... (ne diyor anlayamadım tam)
sihirbaz: insanlaaar... beklediğim insanlar. insanlaaar... insanlaaar... insanlaaaar... insanlaaaaar...
sihirbaz: geri gelecekler. beni görmek istekleri onları geri getirecektir.

Dünya'yı Kurtaran Adam Dka37
çocuk: bu taraftan efendim. çabuk olun, içeri girin.
Dünya'yı Kurtaran Adam Dka38
cüneyt: bir şeyden korkuyorlar.
aytekin: ama bize iyi davranıyorlar.
cüneyt: senin yakışıklılığına yazık olsun istemediler.
aytekin: biraz ciddi olamaz mısın?
cüneyt: dünyamızı yok etme raddesine gelen atom savaşı neden çıktı biliyor musun?
aytekin: neden?
cüneyt: insanlar çok ciddiydiler. fazlası can sıkar. biraz gülmesini bilselerdi, savaş yerine barışı seçerlerdi.
Dünya'yı Kurtaran Adam Dka39
aytekin: öyleyse biraz güleyim, şu cehennem cennete dönüşsün. aha.. ahaha... ahahahhahah... e hiç bir şey değişmedi.
cüneyt: değişecek. şimdi çekiniyorlar. bizden emin olunca temas kuracaklar.
Dünya'yı Kurtaran Adam Dka40
figürasyon: içerdeler efendim.
b: eğer bu iki dünyalı sihirbazın bize karşı yarattığı bir hile değilse, kurtuluşumuz olabilir. gidelim!

Dünya'yı Kurtaran Adam Dka41
cüneyt: kimsin sen?
bilgin: bir ihtiyar. yaşlı, inançlı bir bilgin. gördüklerinizi göreceklerinize katın. uzayın sırrı buradadır. sen silah taşırsın ben bilgi. benzeriz birbirimize, çünkü insanız. aradığınızı buldunuz mu?
cüneyt: ne aradığımızı biliyor musun?
bilgin: evet. çok gelişmiş bir tekniğin makineleşmiş insanlarıydınız. çünkü bu gezegende tarihinizi, atalarınızın mutlu uygarlığını buldunuz.
aytekin: evet. o izlere rastladık.
cüneyt: ama onların medeniyeti bizimkinden çok daha üstündür.
bilgin: ve onlar bu medeniyeti, tekniği, birbirlerini yok etmek için değil, tüm insanların mutluluğu için kullanıyorlardı. inançları, umutları vardı. ve hepsi kardeştiler. çünk hepsi aynı kabileden gelmişti: 13. kabile!
Dünya'yı Kurtaran Adam Dka42
cüneyt: 13 kabile... atalarımızın kabilesi! peki burası dünyanın neresi?
bilgin: burası karanlıklar ve sırlarla dolu bir sonsuzluk ülkesidir. dünya, bundan binlerce yıl önce ilk atom savaşıyla parçalandı. herşey kaya, taş oldu. boşluğa yayıldı. işte dünyanın bir parçası da burasıdır. ve sahibi sihirbaz dünya yı ele geçirmek üzeredir. siz geldikten sonra bizi rahat bırakmaz artık. bu insanların hayatı tehlikede!
aytekin: düşmanımız burada!
cüneyt: öyleyse kalıyoruz! iyilikle kötülüğün savaşı başladı!

Dünya'yı Kurtaran Adam Dka43
sihirbaz: seni unutmadım dünya. şimdi ben senden şanslıyım. 1000 uzay yılı seni yok etmek için bekledim. sen beni bulamazsın ama ben seni her an bulurm. çok kısa bir zaman sonra benimsin dünya... işte karşımdasın.
yok olacakasın! yok olacaksın! yok olacaksın!
Dünya'yı Kurtaran Adam Dka44
aytekin: beklemek korkunç bi şiy! ne olacaksa olsun!
cüneyt: asıl neyin olacağını bilmemiz gerek..
aytekin: bunu nasıl bileceğiz?
cüneyt: anlıycaazz.. gel benle!
Dünya'yı Kurtaran Adam Dka45
-mağaraların içinde canavar avı-
Dünya'yı Kurtaran Adam Dka46
-gölge oyunlarından faydalanınca gerilim nasıl da artıyor.. postal giyen bir canavar..-
Dünya'yı Kurtaran Adam Dka47
-mumyalar..-
Dünya'yı Kurtaran Adam Dka48
Dünya'yı Kurtaran Adam Dka49
Dünya'yı Kurtaran Adam Dka50
Dünya'yı Kurtaran Adam Dka51
Dünya'yı Kurtaran Adam Dka52
Dünya'yı Kurtaran Adam Dka53
Dünya'yı Kurtaran Adam Dka54
-tedaviden önce-
Dünya'yı Kurtaran Adam Dka55
-tedavi-
Dünya'yı Kurtaran Adam Dka56
-tedaviden sonra-

Dünya'yı Kurtaran Adam Dka57
-idman bölümü..-
Dünya'yı Kurtaran Adam Dka58
Dünya'yı Kurtaran Adam Dka59
Dünya'yı Kurtaran Adam Dka60
Dünya'yı Kurtaran Adam Dka61
Dünya'yı Kurtaran Adam Dka62
Dünya'yı Kurtaran Adam Dka63
Dünya'yı Kurtaran Adam Dka64
-filmin koptuğu anlardan biri.. sayalım: 4!-
Dünya'yı Kurtaran Adam Dka65
-3!-
Dünya'yı Kurtaran Adam Dka66
-2!-
Dünya'yı Kurtaran Adam Dka67
-1! çotaaaaa! hehe..
Dünya'yı Kurtaran Adam Dka68
-aroma terapi-

Dünya'yı Kurtaran Adam Dka69
çocuk: kiyaaayt.. heyaaa.. puaaa..

Dünya'yı Kurtaran Adam Dka69
çocuk: kiyaat.. heyaaa.. puaaa..
cüneyt: unutma sen insansın. insan kuvvetini daime kötüleri yok etmek için kullanmalı..
Dünya'yı Kurtaran Adam Dka70
-osmanlı tokadı egzersizi-
Dünya'yı Kurtaran Adam Dka71
Dünya'yı Kurtaran Adam Dka72
-işte olayın koptuğu anlardan bir diğeri-
Dünya'yı Kurtaran Adam Dka73
Dünya'yı Kurtaran Adam Dka74
Dünya'yı Kurtaran Adam Dka75
Dünya'yı Kurtaran Adam Dka76
Dünya'yı Kurtaran Adam Dka77
Dünya'yı Kurtaran Adam Dka78
Dünya'yı Kurtaran Adam Dka79
Dünya'yı Kurtaran Adam Dka80
-buraya dikkat-
Dünya'yı Kurtaran Adam Dka81
-çotaaa-
Dünya'yı Kurtaran Adam Dka82
Dünya'yı Kurtaran Adam Dka83
Dünya'yı Kurtaran Adam Dka84
-vay vay vay...
Dünya'yı Kurtaran Adam Dka85
aytekin: oooy.. karnım da bir acıktı ki..
çocuk: yemek hazır! ablam hazırladı..
aytekin: ne yemeği?
çocuk: böcek kızartması, yılan haşlaması..
aytekin: ayy ben yemem!
cüneyt: hooo, olur mu hiç? yemezsen yakışıklılığın bozulur..

En son tarafından Perş. Tem. 26, 2007 4:50 am tarihinde değiştirildi, toplamda 3 kere değiştirildi
vasko
Moderator
Moderator
vasko

Erkek

MesajKonu: Geri: Dünya'yı Kurtaran Adam   Dünya'yı Kurtaran Adam Icon_minitimeSalı Şub. 06, 2007 11:24 pm

REPLİKLER

Ali : Bunlar da ne?! Kim bunlar?! Amma acaip şeyler...
D.K.A.: Herhalde dünyadaki sevgililerin değil...
Ali : Galiba yakalandık.
D.K.A : Çok zekisin, zekana hayranım.

D.K.A : Bilinmeyen bir güç bizi kendine çekiyor..

Sihirbaz : Onlar beyinlerini bir enerji gibi kullanmasını öğrenmişler, eğer bir insan beyni ele geçirirsem, dünyayı da ele geçiririm.

Sihirbaz: Dünya'yı en zayıf anında yakaldık ve artık ele geçirmemiz çok kolay, yalnız hala dayanıyorlar bunu anlamıyorum. Anladığım insan beyninin gücü, bir insan beyni ele geçirirsem, dünyayı elde edebilirim. -Dünyaya hücum etme zamanı geldi, savaş gemileri,saldırı emrimi bekleyin!

Ali : İnişe geçiyorum *viyuwwwwww*

Ali : sana aşık oldu
D.K.A : hayır sadece hissetmenin güzelliğini sezdi.

Ali : dünyada ençok neyi özledin?
D.K.A : anamın tarhana çorbasını.....

Ali: korktuğumu söylesem nedersin?
D.K.A.: kork ama belli etme.
Ali: neden?
D.K.A.: belkide sadece kadınların olduğu bir gezegene düştük.
Ali: o zaman ben önden gideyim.
D.K.A.: git ama göğsünü şişirmeyi unutma.............

Sihirbaz: Demek dayandılar?! -Ölülerin huzurunu toprak verir. Canlılara en büyük işkence diri diri toprağa gömmektir. Hiç bir insan bu işkenceye dayanamaz.

D.K.A.(telepati yoluyla): Vücudundan kurtul, sadece zihnin ve ruhunla yaşa; o zaman toprak altında nefes alabilirsin.
vasko
Moderator
Moderator
vasko

Erkek

MesajKonu: Geri: Dünya'yı Kurtaran Adam   Dünya'yı Kurtaran Adam Icon_minitimeSalı Tem. 24, 2007 6:50 pm

O zamanın imkanlarını düşünsenize makineler eski ve kullanıssız, mekanın zorlukları var kıyafet ayrı dert.

Bu filmde uzaylıların ateş etme tekniklerinin nasıl yapıldıgını biliyor musunuz çogu kişi bilmez bunu.O zamanlar Hollywood silah efektleri yaparken Cüneyt Arkın film seritlerini cizgilerle kazıyarak yapmıstır ates etme efektlerini. Yani elde yok avucta yok belki kalite sıfır ama bir ruh var filmde.

Garibim Arkın da her programda rezil olma pahasına savunmustur filmini.Keşke o beğenmediğimiz Dünyayı Kurtaran Adam filmlerindeki ruh su anki filmlerde de görülse ama..
vasko
Moderator
Moderator
vasko

Erkek

MesajKonu: Geri: Dünya'yı Kurtaran Adam   Dünya'yı Kurtaran Adam Icon_minitimeSalı Tem. 24, 2007 6:53 pm

New York partilerinde Türk filmi
Hollywood filmlerinden sıkılan ABD'li sinema seyircisi, Amerikan filmlerinin Türk versiyonlarına yöneldi. New York Daily News gazetesi bu filmleri 'yeni trend' olarak tanıttı.

'Turist Ömer Uzayda', 'Dünyayı Kurtaran Adam' ve 'Badi' adlı filmler 'Türk Örümcekadam', 'Türk Süperman' ve 'Türk E.T.' olarak anılıyor. 'Kabul edelim, Amerikan sineması yaz boyunca çamura battı. Filmler balon gibi, ruhsuz ve eğlendirmekten yoksun' diyen gazete 'Ancak sinemaseverler için her şey bitmedi. Eğer 'Batman Başlıyor' ya da 'Muhteşem Dörtlü' sizi tatmin etmiyorsa, bir video dükkanına gidin 'Türk Örümcek- adam'ı kiralayın' diye yazdı. 'Turkeywood' olarak adlandırılan filmlerin, modern Türk sinemasının aksine düşük bütçelerle çekildiği ve altyazısız olarak piyasada bulunduğu belirtildi. Şu anda ABD'de 'Sinderella'dan 'Jaws'a kadar en az 10 Amerikan filminin Türk versiyonu bulunuyor. Video dükkanı işleten David Kang, bu filmlere özllikle New York'ta büyük ilgi olduğunu söyledi. Kang 'Bu filmleri bir partide arka planda gösterdiğinizde muhteşem bir etki yaratıyor' dedi.

Habertürk
vasko
Moderator
Moderator
vasko

Erkek

MesajKonu: Geri: Dünya'yı Kurtaran Adam   Dünya'yı Kurtaran Adam Icon_minitimeSalı Tem. 24, 2007 7:00 pm

Dünyayı Kurtaran Adam filimin yönetmeni ile bir röportaj yapılmış. Film dünyanın en kotu filmleri arasında gösteriliyormuş ve Ingiltere'de kult filmler festivalinde gösterilmiş ve Ed Wood'la birlikte yönetmenin de adı anılıyormuş. Röportaja bile gelmişler.

Filmi bilmeyenlere bazı bilgiler:

1. Cüneyt Arkın'ın başynda motosiklet kaskı ve kulaklarında bildiğimiz kulaklıklardan ve vinlex bir mont (Uzay sahnesi. Geri kalan butun uzay sahneleri tamamen Star Wars'dan çalıntı ve kotu bir montaj)

2. Cüneyt Arkyn'ın indiği gezegendeki düşman yaratıkların hepsi peluştan yapılmış.

3. Lazer tabancalarının saçtiği isiklar film çekildikten sonra kocaman bir firçayla boyanarak filme eklenmis.

4. Cüneyt abi gezegendeki 1 metre çapindaki taslari futbol topu gibi saga sola teperek idman yapyyor (taslar yerde pion piong diye zipliyor ama olsun)

5. Gezegendeki nur yüzlü amca bunlari bir yere götürüyor ve aa bakiyorsun ki Türkiye'deki türbe ya da camilerden birisi. Tam oha demeye hazirlanirken nur yuzlu amca diyor ki: "burasi Hacy Bektas Veli Türbesi". Meger dünya içinde bulundugu bunalimdan Islamiyet sayesinde kurtulmus. Ama türbe niye o gezegene gitmis hala bilinmiyor.

6. Cüneyt Arkyn'a altin (suyuna banilmis bariz tahta) bir kiliç veriliyor. O da bunu eritip elini suyuna bandiriyor ve elini çikarttiğinda elinde altin pullu bir eldiven oluyor.

7. Bu alasim (altin suyu olan) kötü kalpli büyücüyü öldürebilen tek seymis. Abimiz bir çakiyor eldivenli elini tepeden büyücüye ve büyücü ortadan ikiye ayriliyor. önce ekranda kafasinin yarisi gözüküyor ekranin diger yarisi karanlik (görüntü bindirme teknolojisi yok kapatmislar iste objectifi bir seyle) Sonra diger yarisi ayny sekilde gözüküyor. Ama iki yarida da burun var. Cüneyt abi büyücünün burnunu mitos böldü zair. Tabi süreklilik, çekim teknigi, oyunculuk, dövüs sahneleri (80% dövüs sahnesi var filmde) Bir de bu tur filmler yurt disinda George Arkin adiyla da pazarlanmaya çalisilmis. Yönetmenin diger filmleri: Bombala Oski Bombala, Çelik Bilek, Killing Joe serisi ve birçok film (10 günde bir filmi bitiriyormus). Hiç istedigi filmi çekememis birisi ama meydan okuyor:"daha kötüsünü çeksinler de göreyim!" Her yil Bogaziçi Üniversitesi sinema kulübü bu filmi bir kere "dünyanyn en absürd filmi" sloganlariyla gösteriyor, bayagi da izleyicisi oluyormus bu gösterilerin . Mukavva gibi duran kutu uzay gemisinin içinde bu kiyafetlerle ,arkasindaki pencerede uzay resmi var, kahramanimiz inise geçecek, elinde direksiyon "inise geçiyorum bilmem kim" diyor ve yana yatiyor, kutu ya da kamera yana yatmiyor yanlis anlama olmasyn, adam yana egiliyor , arka fon, gemi sabit, koordinatlar ötesi bir film..
vasko
Moderator
Moderator
vasko

Erkek

MesajKonu: Geri: Dünya'yı Kurtaran Adam   Dünya'yı Kurtaran Adam Icon_minitimeSalı Tem. 24, 2007 7:27 pm

EFSANENİN DOĞUŞU

"Dünyayı Kurtaran Adam" ın kim olduğunu bilenler (ki bilmeyen çok azdır) zaten
heyecanla bu hikâyenin ne olduğunu merak ediyor... Bu önemli şahsiyetin
kim olduğunu duymayan var ise onlar da lütfen dikkat kesilsin.

Şimdi bir iki replikle 1982 yılında Çetin İnanç'ın
yönetmenliğini yaptığı filmi anımsayalım.

Beyazperdede başta Star Wars olmak üzere çeşitli uzay filmlerinden "apartılmış"
görüntüler geçerken ekolu sesiyle anlatıcı duyulur: "İnsanoğlunun ilk uzaya
açılıp aya gitmesiyle uzay çağı başlar. Uzay çağı dünyalılar için bir ilerleme
çağıdır, binlerce yıl böyle yaşamışlardır."

İşler kötü gider, dünyadaki insanlar tehdit altındadır... Ekolu anlatıcı sesi
devam eder: "Dünyalılar toplandılar, kavimler bir araya gelip çare aradılar. Tek
çare düşmanı bulup savaşmaktı. En güçlü, en büyük iki Türk savaşçısı

ve diğer dünyalılar uzaya açılıp, bilinmeyen düşmana savaş ilan ettiler."

İşte tam da bu noktada sadece türk sinema izleyicisi değil, önce uzaylılar,
peluştan da olsa yaratıklar ve sonra ABD dahil tüm dünya izleyicisi Dünyayı
Kurtaran Adamla tanıştı.

Cüneyt Arkın'ın "Bilinmeyen bir güç bizi kendine çekiyor!" sözünden sonra iki
Türk "uzayın dağlarından birine" düşüverir... Toz toprak içinde yuvarlanırlar.
Taşların altından önce bir el görünür, sonra tüm heybetiyle "Neredeyiz biz" diye
soran Cüneyt Arkın ve "Bilmiyorum" diyen Aytekin Akkaya.

Sonraki diyaloglar, aslında izleyeceğimiz filmin sinyalini vermektedir:

AA: Korktuğumu söylersem beni ayıplar mısın?
CA: Kork, ama belli etme.
AA: Neden?
CA: Belki de yalnız kadınların yaşadığı bir gezegene düştük. Hangimiz daha
cesuruz diye bizi deniyor olabilirler.

AA: Öyleyse ben önden gidiyorum.
CA: Yalnız, göğsünü şişirmeyi unutma.

Sonrası, ABD'deki üniversitelerde tez konusu olmayı başarmış, tüm dünyadaki
absürd filmler festivallerinin vazgeçilmezleri arasında girmiş bir film,
kısacası Dünyayı Kurtaran Adam'dır, fazla da söze gerek yoktur zaten. Filmle
özdeşleşmiş Cüneyt Arkın da kariyerindeki onca filme rağmen ilk önce Dünyayı
Kurtaran Adam olarak

hatırlanacaktır o günden itibaren, 1 Nisan'da motor diyecek, 20 Ekim 2006'da ise
vizyona girecek olan Dünyayı Kurtaran Adam'ın Oğlu adlı filmin "Cüneyt Arkın'a
ithaf en yapılmıştır" ibaresiyle başlayacak olması da bu yüzden son derece
anlamlı.
vasko
Moderator
Moderator
vasko

Erkek

MesajKonu: Geri: Dünya'yı Kurtaran Adam   Dünya'yı Kurtaran Adam Icon_minitimeSalı Tem. 24, 2007 7:29 pm

Üstadla Röpörtaj

Cüneyt Arkın: "Bu film saçmanın çok ciddisi, saçma gibi ama değil"

• Dünyayı Kurtaran Adam'ın set günlerini anımsasak birlikte...Çok büyük
sorunlarla karşılaştık. O kötü karakterleri, canavarları hazırlamak çok zor
oldu. Kalktık tek tek mekan dolaştık. Kapadokya'da belediyenin bile bulamadığı
mezarları bulup çıkardık. Ama elektrik yok. O zamanlar jeneratör denen şey o
kadar kıymetli ki... Jeneratörün suyunu devamlı döküp soğutacak dört kişi
bekliyordu başında.

• Siz bir de sık sık canavarlarla dövüşüyor, yumrukla tekmeyle uzaydaki kayaları
kırıyordunuz.

Dört tane canavar koyuyorlardı karşıma ikisi yapma, ikisi canlı, içinde insan
var. İki manken canavarı delip geçiyor sonra da arkasındaki iki canavarı
deviriyordum. Bakınca çok saçma ama büyük bir maharet var. Türk sinemasında
müthiş bir yaratıcılık, samimiyet vardır.

• Dünyayı Kurtaran Adam hangi kategoriye giriyordu?

Bu filmde ironi vardı. Saçmanın çok ciddisi. Saçma gibi ama değil. Filmi
çekerken Kapadokya'da dolaşan turistler başımıza toplanıyorlardı. Ben
canavarlarla boğuşurken yüzlerinde "gülelim mi, ciddi mi seyredelim" gibisinden
müthiş bir ifade oluşuyordu... İşte o zaman gerçekten absürd bir iş yapmayı
başardığımızı anladım. Yapmak istediğimiz şeydi bu. İşte bu yüzden Amerika'da
tez konusu olarak üniversitelerde gösteriliyor.

• Dünyayı Kurtaran Adam filminin içerdiği mesaj neydi?

Anadolu'da çok film çekiyordum. O süre içerisinde özellikle masallar, destanlar
ve manilerden oluşan sözlü geleneğimizi gördüm. Yani Türk halkının sözlü
edebiyatını... Bu film böyle bir ortamda çıktı ortaya. Filmde müthiş bir doğu
metafiziği vardır. Ruhunuzdaki gücü keşfettiğiniz zaman bütün zorluklara karşı
gelebilirsiniz. Bu filmde öz olarak bu vardı. Batı bunu çok iyi çözdü ve bu
nedenle bu filme büyük ilgi gösterdi.

• Bu filminin dünya çapında bir ilgi görmesini bekliyor muydunuz?

Bu kadarını değil. Bütün dünyada nereye gitsem bugün hâlâ afişleri, DVD ve
VCD'lerini buluyorum. Dünyayı Kurtaran Adam, sıradışı, şaşırtıcı bir olay. Akla
gelir bir şey değil.

• Devam filminde oynamanız için sizi ikna etmeleri zor oldu mu?

"Bu film Cüneyt Arkın'a ithaf olunmuştur" sözü beni ikna etti. Yoksa böyle bir
filmi niye çekeyim ki? Yaptık onu zamanında bitti.

• İlki ile şimdi çekeceğiniz Dünyayı Kurtaran Adam'ın Oğlu arasında benzerlikler
var mı?

Bu kıyaslamayı ben değil izleyici yapacak. Ama Kartal Tibet ve bu filmi yapanlar
çok zor bir işe girişiyorlar. Uluslararası başarısı olan bir filmin ikincisini
yapmak cesaret ister. Bir de bu filmde teknolojiyi nasıl kullanacakları çok
önemli. Duygu ve samimiyetin önüne geçerse o zaman tehlikeli ama senaryoda
bunlar yoktu.

• Dünyayı Kurtaran Adam'ın Oğlu nasıl bir mesaj içerecek?

Türk insanı şu sıralar bir şeyler söyleme, kendini ifade etme çabası içerisinde.
İnsanlar yaşadığı zorlukları gördüğü yanlışlıkları dile getirmek istiyor. Bu
filmde Türk insanın gerçekleri hicvediliyor. Mehmet Ali Erbil'in bu anlamda çok
etkili olacağını düşünüyorum.

• Film de Pascal Nouma da oynuyor. Siz hangi takımı tutuyorsunuz?

Karım Galatasaray'lı, o konuda fazla bir şey sormayacaksın! ******'ün dediği
gibi, sporcunun zeki, çevik ama ahlâklısını severim
.
vasko
Moderator
Moderator
vasko

Erkek

MesajKonu: Geri: Dünya'yı Kurtaran Adam   Dünya'yı Kurtaran Adam Icon_minitimeSalı Tem. 24, 2007 7:38 pm

Dünyayı Kurtaran Adam filminin Yönetmeni Çetin İNANÇ’ ın bir röportajnda filme dair sözü vardı;

Herkes çocugunu sever, çocugu özürlü dahi olsa…

Dünya'yı Kurtaran Adam Cetininanc
gulosh
mavi
mavi
gulosh

MesajKonu: Geri: Dünya'yı Kurtaran Adam   Dünya'yı Kurtaran Adam Icon_minitimePerş. Ara. 13, 2007 3:38 pm

canım ellerine sağlık harika bi çalışma cheers

Dünya'yı Kurtaran Adam
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» ADAM
» bir adam bir adem...
» Tavuk derili adam????!!!!