AnasayfaAnasayfa  PortalliPortalli  TakvimTakvim  GaleriGaleri  SSSSSS  AramaArama  Kayıt OlKayıt Ol  Üye ListesiÜye Listesi  Kullanıcı GruplarıKullanıcı Grupları  Giriş yap  

Paylaş | 

üç elma masalım

Önceki başlık Sonraki başlık Aşağa gitmek 
YazarMesaj
I give up
sarı
sarı

Kadın

MesajKonu: üç elma masalım   Perş. Ocak 25, 2007 8:25 pm

gökten üç elma düştü diye biter masallar benim masalım gökten üç elma düştü diye başladı...
masal dedikleri şeyler yaşadıklarındır yaşamadıklarındır yaşayacaklarındır ve hiç yaşamayacakların kader yada senaryo işte bunların toplamıdır...
şimdi bir masal uyduruyorum bir gece vakti.dışarıdaki insanların içerideki gölgeleriyle yazıyorum bu masalı kalem tutan parmaklarım beynime hükmediyor saçmala sonuna kadar diye emrediyor
uzun zamandır hiç böyle olmamıştım okumamaıştım yazarken ve yazdığımı bilmemiştim ki ellerim yazmaktan vazgeçti öyle bir masal olacak ki herkes konuşcak bu masalda ben hiç konuşmıycam ve tekrar okuyacağım bu gürültüleri susukunluğum hep baki...
masal şimdi başladı...
başladı her daim kahkahalar umudun görkemine tutsak olmuş hatıralar bitmedi zehir zemberek hatalar artık başka şeyler üretmemeli ey sahtekar.
ama öylede başladı böylede başladı
gökten üç elma düştü diye biterdi masallar bu masal gökten üç elma düştü diye başladı.
biri doğdum elması
biri yaşadım elması
biri öldüm elması..
işte masal böyle başladı
gökten üç elma ne zaman düştü?nereye düştü?neden düştü?ne zaman düştü?bundan çok önceleri(yer çekimi yasasından dolayı)memleketin birinde O nun kucağına düştü
sonra ne mi oldu elmaların üçünüde o yedi
yani o aynı anda doğmuştu yaşamıştı ve ölmüştü.anlaşılmadıysa şöyle söylenebilir o aynı anda hem doğmuştu hem yaşamıştı hem ölmüştü.
bu durum karşısında ötekilerin ezberi bozuldu kuralları bozuldu çünkü ötekiler önce doğuyor sonra yaşıyor ve nihayet ölüyordu.
oysa o bazen doğuyor, bazen yaşıyor,bazen ölüyordu.yani yaşarken doğuyor ölürken yaşıyordu.
arabesk filan değildi ama o doğarken yaşamış gibiydi.o ölürken doğmuş gibiydi.
şimdi bir o vardı bir ötekiler masal devam ediyordu...
bana anlamsızın anlamını anlat ışığın sesini dinlet karanlığın kokusunu duymak istiyorum kitabın kapağını açmadan okumayı öğret bana.
bana imkansızı göster ama mucize istemiyorum...
şimdi...
şimdi diye başlar her tasarlanmış söz.biz geçmişimizi harcıyor geleceğimizi ipotekliyoruz şimdiyi kaybetmemek uğruna...
hiç endişelenmeyin melankolik bir tik deşifre ediyor tuzakları
okadar çok zırvaladım ki artık elimde zırva kalmadı böğrümdeki ise işte şu kalemtraş acısı.
biri varmış biri yokmuş,biri var olmuş biri yok olmuş,hem varmış hem yokmuş...diye biterdi bu masal.
yani...masal burada sona ermişti yada masal burda yeni başlamıştı...
geri sayım başladı..ruhum beynim gözlerim hiçliğim zamana kitlendi...
geri sayım başladı..ana kitlenebilirsin zaman geçip gider sen arzu ettiğin anda bekleyebilirsin...
zamanla birlikte herşey değişebilir.sen var olduğun anda değişmeden kalabilirsin
yeterki kilidin anahtarı sende olsun ve şifresini kimse bilmesin...
geri sayım bitti...
bir süredir aklım tedirgindi.sonunda zıpladı gitti bir rüyanın peşinden ve boşalttığı başımı ağrılara terketti.
yüreğim yerli yerinde kendimdeyim başımda ağrılı bir boşluk ve yüreğim kıpır kıpır...
yüreğimin değil boşluğun ağırlığını taşıyamıyorum.
final:
bitti
ne demek kalmadı demek kalmadı bitti
öylede bitti böylede bitti
bitti her daim kahkahalar
bitti hiç bir zaman yakılmayan ağıtlar
artık başka bir şey üretmemek lazım sana ey sahtekar
öylede bitti böylede bitti...
sahici gecelerin sahte sabahlarına uyandım.düşlerimi düşündüm şiir kitaplarındaki mısralara dokundum.
en kuytu yıldızların ışığını dinledim.dindar mucizeleri seyrettim.hayra yordum evetsizdim hayırsızdım rüyamda bir masal yazdım ve sızdım kaldım...
içindeki çocuğa sarıl sana insanı anlatır....
Kullanıcı profilini gör
LiMaN
Administrator
Administrator

MesajKonu: Geri: üç elma masalım   Ptsi Mart 12, 2007 4:46 pm

Atölye mekan, Zaman mekan. Hadi yahu zaman da nasıl mekan olurmuş. olmaz mı? olmalı demişler ama sınırlamışlar zamanı isimlendirerek milenyuma kadar. Şİmdi tek tek sınırladıkları sürelere verdikleri isimleri sıralayacak durumda da değiliz.
Durum farklı Hani şu dağa kaçan bir inek vardı bizlere alatılan. Hani suya düşmüştü balta ve o suyu içen, yahu şu kaçtığı dağ yanan inekten söz etmekteyim. İçtiği su öldürseydi ineği dağ kurtulacaktı. Olan dağa olmuştu o öyküde. American ninjalar sarmışken hertarafı 4x4=16 yı isimlendiren abiler ne yapıyordu? Hoş onların da barutları ıslaktı ama 16 nın adını koyan abilere adı geçen american ninjalar matematik dersi veriyorlardı.

Hmmmm ders önemli ya zamanlama (şu mekanlaşan) o da çok önemli çünkü doğru zamanda doğru yerde olacağını da öğretmişlerdi bu bilen abiler. Daha çok anlamaya proğramlananlar, proğrama gücü yetmediklerinden, bildikleri ile anlamaya çalışıyor agresifleşiyorlardı ama ne yapacaksın öğretilen hayat buydu. Çaba bireysel değildi. Öyküler anlatılıp durulan ama hiçbir yere götürmeyenlerdi. Aslında bulunduğu yerdeydi. Yer; o da mekan olmaktan öteye gidemedi. Birileri gelsin diye bekledi durdu. Gelen varmıydı? gelen bulunduğu yerden gidenmiydi? Hayat zorlaşıyordu.

Öğretiler nasılda yetişiyordu herşeye, öğretilere eklenenler hiçbir zaman ulama değildi. İşlevselliğin dışında gelişen duyumsama güdüsü yanında yol alıp duruyordu İNEK HALA DAĞA DOĞRU KAÇMAKTAYDI peki devam eden neydi? Devamlılık önem mi kazanıyordu? Ya da kendini önemsetmeye çalışan öğretiler pusudan mı çıkıyordu?

Aslında tüm bunlar düşüncelerindeyken bir adam aklını uykuya yatırmaya çalışıyordu. Tüketeceklerine zemin hazırlıyor yaşadıklarından intikam alıyordu

Harun ANTAKYALI 2006 Ankara
Kullanıcı profilini gör http://liman.goodforum.net

üç elma masalım
Önceki başlık Sonraki başlık Sayfa başına dön 
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» Tepside İçli Köfte