AnasayfaAnasayfa  PortalliPortalli  TakvimTakvim  GaleriGaleri  SSSSSS  AramaArama  Kayıt OlKayıt Ol  Üye ListesiÜye Listesi  Kullanıcı GruplarıKullanıcı Grupları  Giriş yap  

Paylaş | 
 

 Müslüman süper kahramanlar iş başında

Aşağa gitmek 
YazarMesaj
vasko
Moderator
Moderator
avatar

Erkek
Mesaj Sayısı : 919
Yaş : 28
Kayıt tarihi : 29/12/06

MesajKonu: Müslüman süper kahramanlar iş başında   Cuma Nis. 18, 2008 5:33 pm


99'lar karakterlerinden bazıları, soldan itibaren Mumita (şimşek gibi hızlı), Dr.Razim (mücevher ve değerli taş uzmanı), Rughal (gizemli güç), Cabbar (yenilmez) ve Nura (gerçeği gören).


Batılı çizgi romanların dayandığı ahlak ilkeleri ve sembollerin hep Hıristiyan-Yahudi kültürel mirasından alınma olduğunu farkeden El-Mutava, güçlerini İslami tarih ve geleneklerden alan süper kahramanlar yaratmak fikrine kapılmış.X-Men veya Fantastic 4 tarzında bir çizgiroman dizisi düşünün. Her biri özel yeteneklere sahip süper kahramanlar bir araya gelir ve dünyayı kötülüklerden kurtarmaya girişirler. Bu kadarını zaten Marvel Comics yayınlarında okumuş veya sinemada izlemiştiniz.

Ama bu sefer 99 Müslüman kahramandan oluşan bir süper kahramanlar ekibiyle karşı karşıyayız. Bu ekibe göz attığınızda, kadın kahramanlarda tesettür veya erkek kahramanlarda sünnete uygun bir giyim tarzı bulamayacaksınız, ama hepsinin de inançlı Müslüman olduklarından emin olabilirsiniz.

99'lar adlı bu serinin yaratıcısı Kuveytli psikolog ve girişimci Naif El-Mutava. ABD'de klinik psikoloji, İngiliz edebiyatı ve tarih bölümlerinden lisans diploması sahibi 37 yaşındaki El-Mutava, sembolleri izlemek ve kullanmak konusunda olağanüstü bir sezgiye ve yeteneğe sahip.

Batılı çizgi romanların dayandığı ahlak ilkeleri ve sembollerin hep Hıristiyan-Yahudi kültürel mirasından alınma olduğunu farkeden El-Mutava, güçlerini İslami tarih ve geleneklerden alan süper kahramanlar yaratmak fikrine kapılmış.

Kendisinin sahibi olduğu 'Teşkil' şirketi, zaten Marvel Comics ve DC Comics'in Orta Doğu'da Arapça konuşulan ülkelerdeki yayın haklarına sahip. Bu ortamın içindeki El-Mutava'nın doğru çizerlere, doğru yazarlara ve doğru grafikerlere ulaşması pek zor olmamış. Ve böylece dünyadaki benzerlerinden hiç de aşağı kalitede olmayan bir çizgi roman dizisi yayına başlamış.


99 Efsanesi nasıl başlıyor

"1258 yılında Moğollar büyük ve şanlı Bağdat şehrini ellerine geçirince asıl hedefleri Bağdat muhteşem kütüphanesini yok etmekti.." diye başlıyor efsane.

"Moğollar yalnızca bu büyük İslam imparatorluğunu yok etmekle kalmayacaklardı. Bununla birlikte onun umudunu, potansiyelini ve geleceğini de yok etmeyi planladılar. Bunu yapmak içinse sopa ve kılıçlardan, et ve kandan daha fazlası gerekiyordu. Böylece, İmparatorluğun asıl güç merkezini ... yani İslam İmparatorluğun bilgi birikimini yok etmeyi amaçladılar"

"Abbasi halifeliğinin düşmesinden hemen önceki anlarda İslam alimleri simya ilmini kullanarak kütüphanedeki eşsiz bilgi birikimini 99 sihirli taşa aktarmayı başardılar. Bu taşlara 'Nur Taşları' adı verilmiştir ve bu taşlar dünyanın dört bir yanına dağılmış durumdadır. Ama bulunup doğru kişiyle bir araya getirildiklerinde o kişiye olağanüstü güç verirler ki bu güçler Allah'ın 99 ismiyle benzerlikler taşımaktadır."

Mesela Cabbar, adeta Hulk gibi olağanüstü güçlü biridir. Nura, ışığı kontrol edebilme gücüne sahiptir. Darr, acı veren bir karakterdir. Rakib ise gözcüdür vs.

Tıpkı X-Men çizgiromanında olduğu gibi iyiler ve kötülerin çarpıştığı bu çizgiromanda Dr.Remzi iyilik yapmak amacıyla Nur Taşlarını bir araya getirmek için uğraşırken, kötülüğün temsilcisi Mughal ise dünyaya hükmetmek amacıyla bu taşların peşindedir.

Çocuklar için yeni bir kahraman tipi yaratmak ne işe yarar?

Çizgi romanları genelde çocuklar okur ve bunlardan etkilenir. Çocuklar bir takım üstün yetenekler sergileyerek anlamlı bir dava için savaşmak ve kahraman olmayı hayal ederler.

Dünyayı ele geçirmeye çalışan kötü güçler yerine (ki mesela El-Kaide ve Usama Bin Ladin buna benzetilebilir) çocuklara olumlu bir örnek sunmak adına bu çizgi roman dizisi bir övgüyü hakediyor. 8-14 yaşları arasındaki Müslüman çocukların, bir zamanlar İslam imparatorluğuna güç veren şeyin 'bilgi ve uygarlık' olduğunu özümsediğini düşünün. Bu şekilde yetişen çocuklar, intihar bombacısı olmayacaklardır.

Hayır, kimse "99'lar" adlı çizgi romanın büyük sorunlara kolay ve çabuk bir cevap getireceğini beklemiyor. Ama genç nesillere olumlu örnek sergilemek adına çizgi romanların kurşun ve bombalardan daha iyi olduğunu düşünmek mantıklı değil mi?


http://www.guncel.net/kultur-sanat/2008/04/17/musluman-super-kahramanlar-is-basinda.htm

_________________
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör
vasko
Moderator
Moderator
avatar

Erkek
Mesaj Sayısı : 919
Yaş : 28
Kayıt tarihi : 29/12/06

MesajKonu: Geri: Müslüman süper kahramanlar iş başında   Cuma Nis. 18, 2008 5:36 pm

Geçen yılın haberi ama, görmeyenler için açtım, İmanlı X-men diyebiliriz.İlk İslami çizgi roman The 99, Allah'ın 99 sıfatının her birini temsil eden kahramanların maceralarını anlatıyor. Marvel'in yayınladığı 'Maşallah Man'lerin fikir babası ise Arap medyasının ünlü CEO'su Naif Al-Mutawa.

1 Mayıs 2006 yani yarından itibaren; 'Gölgelerin gücü adına'nın yerini 'Bismillahirrahmanirrahim,' kırmızı pelerinin yerini siyah 'tesettür,' X-Men, He-man, Spiderman veya Superman'in yeriniyse 'Maşallah Man'ler alacak. Çünkü Marvel firmasıyla anlaşarak Arap ülkelerine dünyaca ünlü çizgi kahramanları getiren Teshkeel Medya Grup, dünyada bir ilki gerçekleştirerek ilk İslami çizgi roman 'The 99'u piyasaya sürüyor. 'The 99'

99 taş ve bu taşlara sahip 99 kahramanın hikayesi. Her taşın ve dolayısıyla da her kahramanın başka bir gücü var. Bu güçlerin her biriyse Allah'ın 99 sıfatından biri. Anlayacağınız, 50'si kadın 49'u erkek olan bu kahramanlar adlarını ve güçlerini Esma-ül Hüsna'dan alıyor. Kadın kahramanlardan beş tanesi tesettürlü. Bir tanesiyse her tarafı tamamen kapalı olan bir siyah zar giyiyor. Her ne kadar bu kıyafet Batina adlı kahramana ninja görünümü veriyor olsa da böyle giyinmesinin nedeni Allah'ın Al-Batın, yani gizli olan sıfatıyla donatılmış olması.

Çizgi romanın hikayesi bir tür tarihi kurguyla başlıyor ve Hülagü Kaan'ın 1258'de Bağdat'ı istila ediş hikayesinden yola çıkıyor. Günümüz tarih kitaplarında bile yer alan Kaan'ın, Dar Al-Hikma'yı yani Bağdat'ın o dönem var olan en büyük kütüphanesini yakarak yüzlerce kitapla el yazmasını Dicle Nehri'ne attığı, bu yüzden de nehrin günlerce mürekkep renginde aktığı söylenir ya, işte 'The 99' ile bu tarih biraz değişiyor. Çünkü çizgi romanda Moğollar Bağdat'ın kütüphanelerini yok etmek istiyor ama Bağdat'ın kütüphanecileri bu durumu önceden öğrenerek hemen harekete geçiyor. Bilginler derhal Kral'ın Suyu olarak bilinen Bağdat'ın tüm kütüphanelerindeki bilgileri emecek güçte efsanevi bir iksir hazırlıyor. Ama kütüphanecilerin hazırladıkları iksir Bağdat'ın tüm bilgilerini emmeden Moğollar saldırıyor. Bizimkiler de ellerindekini kaptıkları gibi kaçışıyorlar. İlk molalarındaysa bilgilerin tamamının yanlış ellere geçmemesi için iksiri bölüştürmeye karar vererek onu Nur taşları adı verilen 99 parça taşa bölüştürüyorlar. Üç kütüphaneci 33'er parça alarak dünyanın çeşitli noktalarına doğru yola çıkıyor. Belirledikleri süre sonundaysa Hac'da buluşuyorlar. Kabe'yi tavaf ettikten sonraysa İslam dünyasının önde gelen bilim ve din adamlarını biraraya getirerek onlara olanları anlatıyorlar. Bu özel toplantının sonunda, bu sırrı taşıması için İslam dünyasında Huras Al-Hikma, yani Bilginin Koruyucuları adında gizli bir örgüt oluşturuluyor. İşte bu örgütün üyeleri Nur taşlarındaki bilginin dışında olağanüstü gücü keşfediyor ve o taşların kuvvetine şahit oluyorlar. Ama tam da bu arada, yani 1492'de Granada'nın Katolikler tarafından işgal edilmesiyle taşlar birbirinden ayrılıyor. 33'ü bir şekilde Kolumbus'un; The Nina, The Pinta ve The Santa Marina adlı üç gemisiyle Yeni Dünya'ya, 33'ü İpek Yolu'ndan geçerek Asya'ya ve kalan 33'ü de Avrupa ile Afrika arasında dağılıyor. Bu hikaye hiçbir tarih kitabında yer almıyor ama dilden dile nesilleri aşarak günümüze geliyor. Tam da tüm İslam dünyası bunların sadece bir efsaneden ibaret olduğuna kanaat getirmişken bir adam çıkıyor ve hikayeyi kanıtlayabileceğini iddia ediyor. İşte bu adam, Dr. Remzi Razem tüm taşları biraraya getirerek dünyayı kötülüklerden kurtarmak için azmediyor.

Çizgi romanın her sayısında üç karakterin hikayesi olacak. Örneğin borsayla ilgili bir sorun olduğunda olay mahalline paradan anlayan Gani, akıllı olan ve bu sayede piyasayı açıklayabilecek Hakim ve geleceği öngörebilen Basir gidiyor. 99'un 160 bin tane üçlü kombinasyonu olduğu için, talep geldiği sürece The 99'un hikayeleri devam edecek. Peki The 99'da başka kimler var; her şeyi duyan Sami, tüm gerçekleri bilen Nur, şifacı Bari, inanılmaz güçlü Cabbar ve daha henüz hikayesi yazılmamış diğerleri. The 99 eğer beklenen popülariteyi yakalarsa kim bilir belki de Marvel'ın süper kahramanlarını tarihe gömer.

THE 99'IN YARATICISI

Tashkeel Medya Grubu'nun CEO'su ve The 99'un yaratıcısı Naif Al - Mutawa, Long Island Üniversitesi'nde aldığı psikoloji eğitiminin üstüne Columbia Üniversitesi'nde işletme mastırı yapmış. Tashkeel Medya Grubu'yla çalışmadan önceki hayatıysa bir hayli ilginç. Kuveyt'te psikolog olarak savaş mahkumlarıyla, ardından New York'ta politik işkence gören hastalarla ilgilenmiş. Bu dönemde tedavi ettiği hastaların çoğu Arap ve Afrikalı'ymış. İşte tam da hayatının bu kısmında çizgi dünyasını değiştirecek bir şeyi fark etmiş; İslam dünyasının günümüzde var olan bir kahramanının olmadığını.

Elektronik posta vasıtasıyla görüştüğümüz Mutawa 'Çizgi roman denince akla ya Pokemonlar ve benzerleri ya da evrim geçirmiş Fantastik Dörtlü gibi şeyler geliyor, halbuki İslam dünyasında daha önemli güçler var' diyor. Bu ona kendi insanları için kendi kültürüyle yoğrulmuş kahramanlar yaratma fikrini vermiş. Projesine 8 ülkeden 54 yatırımcının desteğiyle başlamış. Marvel Şirketi de projeye illüstratörleriyle katılmış.


EN GÜÇLÜ CABBAR

Gerçek adı: Nawaf Al Bilali

Boyu: Güçlendiğinde 224, normalde 193 cm

Kilosu: Güçlendiğinde 193, normalde 95 kg

Memleketi: Suudi Arabistan

Mesleği: Maceracı

Normal bir ailesi ve normal bir hayatı olan Nawaf'ın kaderi bir mayın tarlasında değişti. Üzerine bastığı için patlayan mayın onu öldürmedi ama toprağın altında bulunan değerli bir taşın Nawaf'ın derisine saplanmasına neden oldu. Ne olduğunu anlayamadan Nawaf bir anda devasa bir insana dönüştü. Ne Suudi ordusu ne de başka bir güç onu durdurabiliyordu. Hapşırsa evler yıkılıyor, adım atsa deprem oluyordu.

Güçleri ve yetenekleri: İnsanüstü kuvvetli ve çok zor fiziksel zarar görecek kadar dirençli olan Nawaf kazadan beri artık aynı zamanda Cabbar yani Güçlü.

GERÇEĞİN IŞIĞINI GÖREN NUR

Gerçek adı: Dana İbrahim

Boyu: 168 cm

Kilosu: 48 kg

Memleketi: B. Arap Emirlikleri

Mesleği: Avukat, maceracı

Dana zengin bir kız. Çocuk yaşından beri baba sevgisi hariç her şeye sahip. Babası bu açığı onu hediyelerle şımartarak kapamaya çalıştı. Dana arkadaşlarına aldığı pahalı hediyeler yüzünden hep çok popülerdi. Ama popülerliğinin sadece menfaate dayandığını fidye için kaçırılana kadar anlamadı. Haftalarca rehin kaldıktan sonra kimsenin onu kurtarmaya gelmeyeceğini anladı ve kurtulmanın yollarını aramaya başladı. Kaçmak için tünel kazarken içinde tüm geleceğini değiştirecek parlak bir taş olan bir kutu buldu.

Güçleri ve yetenekleri: Dana çizgi romanda karşımıza Nur - Gerçeği Gören olarak çıkacak. Değerli taşı 'Gerçeğin ışığını' görmesini sağlıyor ve sahip olduğu ışıkla insanların kalplerindeki iyiyi ve kötüyü görebiliyor.

HER ŞEYİ DUYAN SAMİ

Gerçek adı: Nizar Babikr

Boyu: 165 cm

Kilosu: 70 kg

Memleketi: Fransa

Mesleği: Maceracı

Bir okul gezisinde Nizar'ın da içinde bulunduğu bir grup ormanda dolaşırken, bir diğeri nehirde boğulma tehlikesi atlatıyordu. Birbirlerinden yüzlerce metre uzakta olmalarına rağmen Nizar, arkadaşlarının çığlıklarını duydu. Sesleri takip edip arkadaşlarını bulmasına rağmen dilsiz olduğundan yardım çağıramıyordu. O anda bir mucize oldu ve Nizar arkadaşlarının çığlıklarındaki ses dalgalarını yönlendirerek yardım bulmayı başardı.

Güçleri ve yetenekleri: İnsanüstü bir şekilde sesleri duyabilme yeteneğine sahip olan Nizar ilerleyen bölümlerde karşımıza Sami-Duyan olarak çıkacak. Ayrıca sesi yönlendirme kabiliyetini de zamanla geliştirecek.

ŞİFA DAĞITAN BARİ

Gerçek adı: Harun Ahrens

Boyu: 183 cm

Kilosu: 72.5 kg

Memleketi: Güney Afrika

Mesleği: Maceracı

Afrika'da annesi ve kardeşleriyle yaşayan Harun'un bir gün küçük kız kardeşi hastalandı. Harun doktor bulmak için kasabaya koştu ama döndüğünde kız kardeşi ölmüştü. Onun mezarını kazarken Harun parlak bir taş buldu. Bu taşa dokunmak ona kendini daha iyi ve güçlü hissettirdi. Harun taşı kardeşinin mezarının yanına gömdü. Birkaç yıl sonra da annesi hastalandı. Onu iyileştirmek için her yolu denedikten sonra aklına o taş geldi. Taş annesini mucizevi bir şekilde iyileştirince insanlar deva bulmak için Harun'a gelmeye başladı. Ama bir süre sonra Harun inzivaya çekildi. Ta ki bir gün bir doktor onu bulup dünyayı etkileyen bir salgın için yardımını isteyene kadar.

Güçleri ve yetenekleri: Harun karşımıza Bari-Şifacı olarak çıkıyor. Bari'nin dokunuşu insanların içlerindeki enerjiyi bulmasını sağlıyor


_________________
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör
gulosh
mavi
mavi
avatar

Mesaj Sayısı : 99
Yaş : 31
Kayıt tarihi : 10/12/07

MesajKonu: Geri: Müslüman süper kahramanlar iş başında   Çarş. Nis. 23, 2008 5:11 pm

Smile
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör
 
Müslüman süper kahramanlar iş başında
Sayfa başına dön 
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» Mitolojideki Tanrılar ve Kahramanlar
» Omnitrix Kahramanları
» Touch man vs d.r doom

Bu forumun müsaadesi var:Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
 :: Sanat :: Her Renkten-
Buraya geçin: