AnasayfaAnasayfa  PortalliPortalli  TakvimTakvim  GaleriGaleri  SSSSSS  AramaArama  Kayıt OlKayıt Ol  Üye ListesiÜye Listesi  Kullanıcı GruplarıKullanıcı Grupları  Giriş yap  

Paylaş | 
 

 Evrim Teorisi

Aşağa gitmek 
YazarMesaj
vasko
Moderator
Moderator
avatar

Erkek
Mesaj Sayısı : 919
Yaş : 28
Kayıt tarihi : 29/12/06

MesajKonu: Evrim Teorisi   C.tesi Eyl. 08, 2007 7:36 am

Evrim Teorisi, sanırım özellikle Türkiye’de insanların en fazla görüş bildirdiği bilimsel teori. Hayatında ortaokul biyoloji kitabı dahi okumamış insanlar bile bu konu hakkında bir görüşe sahip. O yüzden Evrim Teorisiyle ilgili bu en geniş Türkçe arşivi sizinle paylaşmak istedim. Buyrun Smile
_________________
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör
LiMaN
Administrator
Administrator
avatar

Mesaj Sayısı : 1977
Kayıt tarihi : 10/12/06

MesajKonu: Geri: Evrim Teorisi   C.tesi Eyl. 08, 2007 8:17 am

çok güzel bir paylaşım teşekkürler vasko,

Geçenlerde, yük gemilerinin farkında olmadan taşıdığı böcek türleri ile ilgili bir bilgiye ulaştığımda müthiş etkilenmiştim. okyanus aşırı farklı bir coğrafyaya taşınan (su altı ve su üstü) bu böceklerin yeni ortamlarına uyumu ve oradaki ekolojinin ne duruma düştüğünü düşününce insan dehşete düşüyor. Deniz ticareti bile bu kadar etkileyebiliyorsa ekolojiyi...

sonrasında bu kadar icat ve buluşun da evrimi desteklediği kanısı ile aslında teslim oldum düşüncelerime,


Bu siteyi kesinlikle sıkı incelemek gerekiyor. bence evren teorisini es geçmeden her fırsatta inceleyelim arkadaşlar. Evreni yöneten güç evrenin içinde saklı.
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör http://liman.goodforum.net
vasko
Moderator
Moderator
avatar

Erkek
Mesaj Sayısı : 919
Yaş : 28
Kayıt tarihi : 29/12/06

MesajKonu: Geri: Evrim Teorisi   C.tesi Eyl. 08, 2007 6:24 pm

evrime en az inanan ülke Türkiyeymiş.
Evrim Teorisi bir inanç değilki inanıp inanmayasınız :S_________________
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör
vasko
Moderator
Moderator
avatar

Erkek
Mesaj Sayısı : 919
Yaş : 28
Kayıt tarihi : 29/12/06

MesajKonu: Geri: Evrim Teorisi   Salı Ekim 09, 2007 3:07 pm

Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi (AKPM), 'Eğitimde yaratılışçılığın tehlikeleri' başlıklı raporu görüştü. Yaratılışın bilimselmiş gibi öğretilmesine karşı tasarı, 25 ret, üç çekimsere karşı 48 oyla benimsendi.

Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi'nin 'Eğitimde Yaratılışçılığın Tehlikeleri' başlıklı 1580 sayılı kararı şöyle:

1. Bu raporun amacı bir inancı sorgulamak veya onunla savaşmak değildir -inanç özgürlüğü hakkı bunun yapılmasına izin vermez. Amaç, bir inancı bilim gibi göstermeye çalışan bazı eğilimlere karşı uyarıda bulunmaktır. İnanç ile bilimi birbirinden ayırmak gerekir. Bu, bir antagonizm meselesi değildir. Bilim ve inanç bir arada var olabilmelidir. Bu, inanç ve bilimi karşı karşıya getirme meselesi de değildir, ancak inancın bilime karşı gelmesini önlemek gerekir.

2. Bazı insanlara göre yaratılış, bir dini inanç konusu olarak, hayata bir anlam verir. Ancak Parlamenterler Meclisi, yaratılışçı fikirlerin eğitim sistemlerimiz içinde yayılmasının olası zararlı etkileri ve demokrasimiz açısından sonuçları nedeniyle endişe duymaktadır. Eğer dikkatli olmazsak yaratılışçılık, Avrupa Konseyi'nin ana kaygılarından biri olan insan hakları açısından tehdit halini alabilir.

3. Türlerin doğal seleksiyon yoluyla evrimleşmesinin inkârından doğan yaratılışçılık, uzun süre boyunca neredeyse sadece Amerikalılara özgü bir fenomendi. Bugünse yaratılışçı fikirler Avrupa'ya sızmaya başladı ve yayılışları Avrupa Konseyi üyesi birçok ülkeyi olumsuz etkiler hale geldi.

4. Çoğu Hıristiyan veya Müslüman olan günümüz yaratılışçılarının birinci hedefi, eğitim. yaratılışçılar fikirlerinin okulların bilim müfredatına eklenmesini sağlamaya kararlılar. Ancak yaratılışçılık bir bilimsel disiplin olduğu iddiasında bulunamaz.

5. yaratılışçılar bazı bilgilerin bilimsel karakterini sorguluyor ve evrim teorisinin de diğerleri gibi, bir yorumdan öteye gitmediğini iddia ediyorlar. Bilim adamlarını, evrim teorisini bilimsel açıdan geçerli kılmaya yetecek kadar kanıt gösterememekle suçluyorlar. Buna karşın kendi iddialarının bilimselliğini savunuyorlar. Bunların hiçbiri objektif analize dayanabilir görüşler değildir.

6. Doğa, evrim, başlangıcımız ve evrendeki yerimize dair yerleşik bilgilere meydan okur nitelikteki düşünce modlarının büyümesine tanıklık etmekteyiz.

7. Çocuklarımızın kafasında kanaat, inanç ve ideallerle ilgili olan şeyler ile bilimle ilgili olan şeyler arasında ciddi bir karışıklık yaratılmasına dair gerçek bir risk bulunmaktadır. 'Her şey eşittir' tutumu ne kadar çekici ve hoşgörülü de görünse tehlikelidir.

8. yaratılışçılığın kendi içinde çelişen birçok yönü vardır. yaratılışçılığın en son ve en rafine versiyonu olan 'akıllı tasarım' fikri, bir dereceye kadar evrimi reddetmez. Ancak daha incelikli bir yolla akıllı tasarım, kendi yaklaşımını bilimsel gibi sunmaya çalışmaktadır ki tehlike burada yatmaktadır.

9. Meclis, bilimin temel önem taşıdığında her zaman ısrar etmiştir. Yaşam ve çalışma koşullarında kayda değer gelişmeleri mümkün kılmış olan bilim ekonomik, teknolojik ve sosyal gelişmede de oldukça önemli bir unsurdur. Evrim teorisinin ilahi vahiylerle hiçbir ilgisi yoktur, bu teori gerçeklere dayanarak inşa edilmiştir.

10. yaratılışçılık katı bilimsel kurallara dayandığını iddia eder. Oysa gerçekte yaratılışçılar üç farklı yöntem kullanır: tümüyle dogmatik savlar; bilimsel alıntıların çarpıtılarak kullanılması, bunların bazen göz alıcı fotoğraflarla sunulması; ve çoğunluğu bu konularda uzman olmayan ancak az çok tanınan bilim adamlarının desteği. yaratılışçılar bu yollarla uzman olmayanların ilgisini çekmeye çalışırlar ve bu kişilerin zihinlerine şüphe ve karmaşa tohumları ekerler.

11. Evrim, sadece insanların ve halkların evrimi gibi basite indirgenebilecek bir konu değildir. Evrim teorisinin yadsınması, toplumlarımızın gelişimi açısından ciddi sonuçlar doğurabilir. Tıbbi araştırmalarda AIDS gibi bulaşıcı hastalıklarla etkin şekilde mücadele etmek amacıyla sağlanan ilerlemeler, evrimin her ilkesi reddedildiği takdirde, imkânsız olacaktır. Evrim mekanizmaları anlaşılmazsa, biyoçeşitlilikteki belirgin azalmanın ve iklim değişikliğinin getirdiği risklerin de tam olarak bilincine varılamaz.

12. Modern dünyamız, önemli bir kısmı bilim ve teknolojideki gelişmelerden oluşan, uzun bir tarihe dayalıdır. Ancak bilimsel yaklaşımın hâlâ çok iyi anlaşılamamış olması, her türlü köktendincilik ve aşırılıkçılığın gelişmesini teşvik edebilir. Bilimin topyekûn reddi, hiç şüphesiz insan hakları ve sivil haklara yönelik en ciddi tehditlerden biridir.

13. Evrim teorisine karşı savaş, çoğunlukla aşırı sağ siyasi hareketlerle yakın bir ittifak içinde bulunan aşırı dinci hareketlerden kaynaklanmaktadır. yaratılışçı hareketlerin gerçek bir siyasi gücü vardır. Birçok olayda ortaya çıktığı üzere esasen yaratılışçılık savunucularından bazıları, demokrasinin yerine teokrasi getirmek istemektedir.

14. Ana tektanrılı dinlerin tüm lider temsilcileri çok daha ılımlı bir tutum benimsemiştir. Örneğin Papa Benediktus XVI, öncülü Jean-Paul II'nin yaptığı gibi, bugün bilimlerin insanlığın evrimindeki rolünü övmekte ve evrim teorisinin 'sadece bir varsayım olmakla kalmadığını' kabul etmektedir.

15. Bu nedenle toplumlarımız ve demokrasilerimizin geleceği açısından, evrimle ilgili tüm olayların bir temel bilimsel teori olarak öğretilmesi şarttır. Bu nedenle, diğer tüm teoriler gibi bilimsel araştırmalara karşı ayakta durabildiği sürece, başta bilimsel olmak üzere tüm eğitim müfredatında merkezi bir konumda yer almalıdır. Dirençli bakterilerin ortaya çıkmasını teşvik eden antibiyotiklerin reçetelerinin yazılmasından, böcek ilaçlarının aşırı kullanımı nedeniyle mutasyona uğrayan böcekler üzerinde bu ilaçların etkisini yitirmesine varıncaya kadar, evrim her yerde mevcuttur.

16. Avrupa Konseyi kültür ve din üzerinde eğitim verilmesinin önemini vurgulamıştır. İfade ve kişisel inanç özgürlükleri adına, yaratılışfikirleri de diğer her türlü teolojik pozisyon gibi kültürel ve dini eğitime bir katkı olarak sunulabilirler, ancak bilimsel saygınlık talep edemezler.

17. Bilim, entelektüel çabada yerini başka bir şeyin dolduramayacağı eğitim sağlar. Bir şeyin 'neden öyle olduğunu' açıklamaya değil, ne şekilde çalıştığını anlamaya çalışır.

18. yaratılışçıların giderek artan etkisi araştırıldığında, yaratılışçılık ile evrim arasındaki münakaşanın entelektüel tartışma sınırlarının çok ötesine gittiği görülmüştür. Eğer dikkatli olmazsak Avrupa Konseyi'nin özünü oluşturan değerler, yaratılışçı köktendincilerin doğrudan tehdidine maruz kalacaktır. Çok geç olmadan tepki göstermek, Konsey parlamenterlerinin görevlerinin bir parçasıdır.

19. Parlamento Meclisi bu nedenle üye ülkeleri, özellikle eğitim makamlarını aşağıdakileri yapmaya çağırmaktadır:
19.1. Bilimsel bilgileri savunmak ve teşvik etmek; 19.2. objektif bilimsel bilgilerin yanı sıra bilimin temelleri, tarihi, epistemolojisi ve yöntemlerinin de öğretilmesini güçlendirmek; 19.3. bilimi daha anlaşılır, daha çekici ve günümüz dünyasının gerçeklerine daha yakın kılmak; 19.4. yaratılışçılığın evrim teorisiyle eşit seviyede bir bilimsel disiplin gibi öğretilmesine karşı çıkmak ve genel olarak yaratılışçı fikirlerin din haricinde herhangi bir disiplinin parçasıymış gibi sunulmasına direnç göstermek; 19.5. evrimin okul müfredatlarında temel bir bilimsel teori olarak öğretilmesini teşvik etmek.

20. Meclis, Haziran 2006'da Avcrupa Konseyi'nin 27 Bilim Akademisi'nin evrimin öğretilmesine dair bir deklarasyonu imzalamasından memnuniyet duyar ve diğer akademileri de bu deklarasyonu imzalamaya çağırır.


_________________
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör
vasko
Moderator
Moderator
avatar

Erkek
Mesaj Sayısı : 919
Yaş : 28
Kayıt tarihi : 29/12/06

MesajKonu: Kitap Tanıtımı   Salı Ekim 09, 2007 4:42 pm

NEREDEYSE BİR BALİNA (Türlerin Kökenine Güncel Bir Bakış)
Evrim kuramı,içerdiği düşünceler bilinçli ya da bilinçsizce,ekonomi,politika,tarih, sanat ve daha pek çok alanda kullanıldıkça,bilimsel bir teori olmaktan daha fazla bir şey haline geldi. Konuya yabancı insanların bu teoriyi küçümsemeye gücü yetmez; ve ortalama okuyucu için evrim kuramının pek çok yönünü açıklayan mükemmel kitapların yazılmış olduğu düşünülürse,böylesi bir küçümsemenin hiç bir özrü olmaz. Ancak teoriyi bütünüyle ele alan bir kitap yoktur; evrimsel biyolojinin,alanının derinliğini ve zenginliğini yansıtan teknik olmayan ve modern bir ele alış tarzından söz edilemez. Türlerin Kökenini yeniden yazmak, çoğu biyoloğun cesaret edmeyeceği bir şeydir. Görevin zorluk derecesi cesaret kırıcı olsa da (bazı yönlerden umutsuz), bu kitapla ben bunu denedim."

Diyor Londra Üniversitesi genetik profesörü Steve Jones Evrensel Basın Yayın tarafından yayınlanan kitabında.

Son derece akıcı bir dil ve özenli çevirisiyle tam bir başucu kitabı olmuş S.Jones'un eseri. Gerçekten evrim teorisini bütünü ile,üstelik güncel tartışmaları,hatta teorinin açıklamakta "zorlandığı" durumları da içerecek şekilde ele alan bir kitap çıkmış ortaya. Evrim teorisi üzerine bir şeyler bilmek, hatta eleştirebilmek için bile mutlaka okunması gereken bir eser.
HIV virüsünün Amerikan toplumuna acı bir deneyle evrimi nasıl öğrettiğini anlattığı bölümse en iflah olmaz Darwin karşıtlarında bile şüpheler yaratacak kadar yalın gerçekleri sergiliyor.

"Balinalar, insanlar ve virüslerin kökeniyle ilgili bir diğer görüşse son derece yalındır. Her türün bireyleri arasında hayatta kalabilecek olandan fazla sayıda yavru doğduğu ve bunun sonucunda varolabilmek için sık sık yinelenen bir mücadele yaşandığı için, herhangi bir birey kendisine az da olsa avantaj sağlayan bir özellik kazandığında, hayatın karmaşık ve bazen değişen koşulları altında, diğer bireylere göre yaşama şansını artırır ve doğal olarak seçilir. Kalıtımın kesin ilkesine göre, seçilmiş bir çeşit, yeni ve değişim göstermiş biçimi yaygınlaştırma eğiliminde olacaktır.

Darwin'in teorisinin bütün bölümleri sınanmaya açıktır. Fosillerden, genlerden ya da yerbiliminden elde edilen ipuçları her somut durumda değişir, ancak bütün ipuçları bizi, canlı yaşamın bütün biçimlerinin akraba olduğu sonucuna götürür. Bu noktada basit bir sınama yapılamaz, ancak bütün bağıntılar kullanılarak yapılan sonuç çıkarımı bize bütünlüğü göstermektedir. HIV'in, doğanın en yeni ve en küçük ürünlerinden olan bu tehlikeli virüsün, biyografisi neredeyse tümüyle bilinir durumdadır, oysa yaşayan en büyük hayvan olan balinaların biyografisini kısmen biliyoruz. Ancak, bu iki canlı, görünür olanın derinlerine bakıldığında anlaşılmıştır ki, kuzendir. Mikroskop altında HIV'in değişimi görülebilir ve bir biyoloji 'teleskop'uyla uzak geçmişin farklı kesitleri incelenebilirse balina için de aynı sürecin geçerli olduğu görülecektir. Darwinizm, uçsuz bucaksız uzunluğuyla büyük bir drama olan evrim sürecinin iyi yazılmış giriş bölümüdür."


EVRİM KURAMI

İnsan da içinde olmak üzere tüm canlı bitkiler ve hayvanlar bir ya da birkaç canlının soyundan değişerek gelmiştir. Yüzyıl kadar önce Darwin ve Wallace kendi doğal ayıklama ya da çevreye en iyi uyanların yaşayakalacağı kuramına göre evriminin nasıl gerçekleştiğini, günümüzde bilinen sürecin terimleriyle açıkladılar. John Maynard Smith bu kitapta kuramın nasıl doğrulandığını, ama yeni çalışmalarla ve özellikle soyaçekim yasalarının ortaya çıkarılmasıyla aynı zamanda bir dönüşüme de uğradığını betimliyor.
JOHN MAYNARD SMITH
EVRİM yay.
400 sayfa

ŞAŞIRTAN VARSAYIM


Francis Crick, 1959 yılında James Watson ile birlikte DNA’nın yapısını çözümleyerek Nobel ödülü almış ünlü bir bilimadamıdır. şaşırtan Varsayım’da beynin bölgeleri hakkında bilgi veriyor, ardından insanı insan yapan şeyi sorgulayarak, ruhu arıyor.

Şaşırtan varsayım daha ilk cümlede açıklanıyor:
“Siz,” neşeleriniz, üzüntüleriniz, anılarınız, ihtiraslarınız, benlik ve özgür irade duygularınız ile, aslında çok sayıda nöron ve bunlarla ilişkili moleküllerin bir arada davranışından ibaretsiniz."

Konuyla ilgili benzer ya da zıt görüşe sahip insanların da mutlaka edinip okuması gereken bir kitap şaşırtan Varsayım.

Şaşırtan Varsayım (The Astonishing Hypothesis - 1990)
Francis Crick
Tubitak Yayınları
Çeviri: Sabit Say
İlk Basım, Nisan 1997
Sayfa Sayısı: 332

MODERN İNSANIN KÖKENİ


Modern İnsanın Kökeni'nde insanın evrimiyle ilgili son yıllarda ileri sürülen ve birbiriyle çatışan iki kuram
ele alınarak, bu kuramların güçlü ve zayıf yanları bilimsel bir tarafsızlık içinde işleniyor. Uzun yıllar New Scientist dergisinde editörlük yapmış olan yazar Roger Lewin modern paleoantropolojinin gelişimine ışık tutarken, modern insanın kökeni üzerine güncel tartışmaları şekillendiren kanıtların farklı yorumlanabileceğini de anlatıyor.

The Origin of Modern Humans - 1993
Roger Lewin
Çeviri: Nazım Özüaydın
Sayfa Sayısı: 246
TÜBİTAK Popüler Bilim Kitapları 62

CENNETTTEN AKAN IRMAK


Gen Bencildir ile evrim mekanizmasını tekrar tartışmaya açan Richard Dawkins, Cennetten Akan Irmak kitabında DNA'nın nasıl yaşam mekanizmasının temeli olduğunu ele alır.

Kitap, yeni nesiller üretebilmiş tüm yaşam şekillerinin ataları olduğu kavramıyla başlayar. Türlerin atalarının izlerini, rekabet eden, birleşen ve bazen de yeni türler oluşturmak için ayrılan genlerden meydana gelen yaşam nehrinde sürer. Zamanın akışı içerisinde, organizmaların ve parçalarının temel taşı olan protein yapımını sürdüren ya da sonlandıran bu "sayısal nehir" su yerine DNA'dan oluşur.

Dawkins kitabında, ormandaki ağaçlar neden uzundur; hepsi kısa olsaydı daha ekonomik bir yaşamları olmaz mıydı? Birçok kadını hamile bırakmak için görece olarak daha az erkek gereksinildiği halde, neden cinsiyet dağılımı yarı yarıyadır? Neden ölümcül hastalıkların genlerini miras alıyoruz? gibi soruların yanıtlarını paylaşır.

DARWIN VE SONRASI


1967 yılından beri Harvard Üniversitesi'nde jeoloji ve zooloji profesörü olan Stephen Jay Gould, jeoloji ve bilim tarihi dersleri vermesine karşın kendisini fosilbilimci ve evrimsel biyolog olarak tanımlıyor. Okurlarımızın, önemli bir bilim adamı olmasının yanı sıra çok başarılı bir deneme yazarı da olduğunu rahatlıkla görebilecekleri Gould'un, Charles Darwin ve onun bilimsel mirası üzerine yazdığı denemeleri bir araya getirdiği Darwin ve Sonrası kitabını en iyi yine Gould'un kitapta yer alan şu cümleleri anlatıyor: "Merakı ve bilgiyi el üstünde tutmamız gerektiğini düşünüyorum. Sergilediği uyum planlı değil diye doğanın güzelliğini daha mı az takdir edeceğiz? Kafamızın içinde milyarlarca nöron var diye aklımızın potansiyeli içimizde artık hayranlık ve korku uyandırmayacak mı?"
Ever Since Darwin - 1977
Stephen Jay Gould
Çeviri: Ceyhan Temürcü
Sayfa Sayısı: 314 8.Basım

KÖR SAATÇİ


Canlıların mükemmelliği ve karmaşıklığı hem saygıyı hem de ÒderinÓ bir soruyu hak ediyor: Mükemmel ve karmaşık canlılar nasıl var oldu? Kimileri her şeyi tasarlayan bir Yaratıcının olduğuna inanıyor, kimileri de karmaşık canlıların rastlantı eseri ortaya çıkabilecek kadar basit olan canlılardan evrimleşerek oluştuğunu savunuyor... Gen Bencildir kitabıyla tanıdığımız zooloji profesörü Richard Dawkins, doğal seçilim yoluyla gerçekleşen evrimin yaşamın karmaşık tasarımını açıklayan tek kuram olduğunu düşünüyor. Kör Saatçi bu düşüncenin kuvvetli ışığında yazılmış, söylemek istediğini berrak bir biçimde söyleyen, anlatan, öğreten bir kitap; ama hepsinden de öte, bütün iyi kitapların yaptığını yapıp kafa karıştıran, soru sorduran bir kitap...
The Blind Watchmaker - 1986
Richard Dawkins
Çeviri: Feryal Halatçı
Sayfa Sayısı: 418
Boyutları: 13,6 x 21,5 cm
6. Basım

EVRİM KURAMI VE BAĞNAZLIK


Evrim Kuramı yaklaşık 150 yıldır tartışılan bir konu. Kurama yönelik 'bilimsel' diyebileceğimiz eleştirilerin yanı sıra salt bağnazlıktan kaynaklanan, üstelik ülkemizde giderek yoğunlaşan bir karalama kampanyasına tanık olmaktayız. Prof. Cemal Yıldırım'ın bu konudaki çalışması Evrim Kuramı ve Bağnazlık, aydınlatma misyonuyla yüklü değerli bir çalışma.
219 sayfa
Bilgi Yayınevi

_________________
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör
gulosh
mavi
mavi
avatar

Mesaj Sayısı : 99
Yaş : 31
Kayıt tarihi : 10/12/07

MesajKonu: Geri: Evrim Teorisi   Ptsi Ara. 10, 2007 10:07 pm

bilgi için teşekkürler vasko cheers
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör
Creaa
sarı
sarı
avatar

Erkek
Mesaj Sayısı : 48
Yaş : 33
Localisation : Kayıp diyar
Kayıt tarihi : 18/03/08

MesajKonu: Geri: Evrim Teorisi   Perş. Mart 20, 2008 4:23 pm

paylaşım için teşekkürler
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör http://www.picscrea.com
 
Evrim Teorisi
Sayfa başına dön 
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» Mode XL (BaseMode)
» msn de çevrim dışıları görme

Bu forumun müsaadesi var:Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
 :: Akademik Forumlar :: Bilim-
Buraya geçin: